NBP: Wobec aprecjacji zł w I kw. spadła opłacalność pol. eksportu

Wobec aprecjacji złotego w I kwartale 2024 r. opłacalność cenowa polskiego eksportu się obniżyła, ale ze względu na dostosowanie się progowego kursu opłacalności wciąż kształtowała się na relatywnie bezpiecznym poziomie – podano w najnowszej wersji raportu NBP „Szybki Monitoring”.

„Wobec aprecjacji złotego w I kw. 2024 r. opłacalność cenowa polskiego eksportu obniżyła się, ale ze względu na dostosowanie się progowego kursu opłacalności wciąż kształtowała się na relatywnie bezpiecznym poziomie. Średni, deklarowany przez przedsiębiorstwa, kurs progowy opłacalności eksportu w euro był – w okresie wypełniania ankiety przez przedsiębiorstwa – mocniejszy od kursu rynkowego o 4,9 proc. (wobec 5,5 proc. przed kwartałem)” – napisano.

„W przypadku dolara kurs progowy opłacalności eksportu był natomiast, podobnie jak przed kwartałem, mocniejszy od kursu rynkowego o 4,2 proc. Zarówno odsetek eksporterów deklarujących brak opłacalności sprzedaży eksportowej, jak i wskazywany przez nich udział nieopłacalnego eksportu w przychodach z tego tytułu były nieznacznie niższe niż kwartał wcześniej i zbliżone do historycznej średniej. Udziały te były jednak wyższe niż przed rokiem” – dodano.

Jak wskazali autorzy raportu, jednocześnie w I kw. 2024 r. nieznacznie obniżył się – zarówno w relacji kwartalnej, jak i rocznej – odsetek przedsiębiorstw wskazujących kurs walutowy jako barierę rozwoju.

pat/ ana/


Artykuły powiązane

Ewolucja polityki kursowej Chin

Kategoria: Analizy
Chiny od dawna wykorzystywały politykę kursu walutowego jako instrument realizacji proeksportowej strategii wzrostu gospodarczego. Dążyły w ten sposób do poprawy konkurencyjności cenowej chińskiego eksportu, a w rezultacie do wzrostu PKB oraz znaczącej nadwyżki rachunku obrotów bieżących.
Ewolucja polityki kursowej Chin

Ceny podniosły dynamikę polskiego handlu zagranicznego

Kategoria: Analizy
W II kwartale br. nastąpiło wyraźne przyspieszenie nominalnej dynamiki obrotów towarowych w polskim handlu zagranicznym, do czego przyczyniły się rosnące ceny transakcyjne.
Ceny podniosły dynamikę polskiego handlu zagranicznego

Wojenny wzrost polskiego eksportu do Ukrainy

Kategoria: Analizy
Dane II kwartału wskazują, że Polska stała się najważniejszym partnerem handlowym Ukrainy w UE. Ze względu jednak na specyficzny charakter obecnej wymiany trudno przewidzieć w jakim kierunku będzie  rozwijać się handel polsko-ukraiński.
Wojenny wzrost polskiego eksportu do Ukrainy