Lagarde: EBC nie będzie czekać z decyzjami o obniżkach stóp proc.

EBC nie będzie czekać z decyzjami o obniżkach stóp, aż wszystkie kategorie inflacji będą zbieżne z celem – poinformowała prezes EBC Christine Lagarde. Dodała, że znaczna większość członków Rady Prezesów zdecydowała się wstrzymać z decyzjami do czerwca, a EBC jasno przedstawił w komunikacie swoją funkcję reakcji.

„Nie będziemy czekać, aż wszystko wróci do 2 proc., żeby podjąć właściwe decyzje co do trwałego powrotu inflacji do celu we właściwym przedziale czasowym. (…) Widzimy, że inflacja spada, procesy dezinflacyjne trwają. Cieszy nas, że nasza polityka znacząco się do tego przyczyniła. Bazujemy na 3 kryteriach, które dzisiaj wielokrotnie wymieniałam” – powiedziała Lagarde.

Prezes EBC powtórzyła kluczowe nowe stwierdzenia zawarte w komunikacie, że gdyby aktualna ocena perspektyw inflacji, dynamiki inflacji bazowej i siły transmisji polityki pieniężnej miała dalej umocnić Radę Prezesów w przekonaniu, że inflacja trwale zbliża się do poziomu docelowego, należałoby złagodzić obecną restrykcyjną politykę pieniężną.

„To ważne zdanie, bo opisuje mechanikę, wyjaśnia naszą funkcję reakcji” – powiedziała Lagarde i dodała, że Rada Prezesów będzie nadal ustalać odpowiedni stopień i czas trwania restrykcyjności w oparciu o dane i na bieżąco z posiedzenia na posiedzenie. Podkreśliła, że EBC nie deklaruje z góry jakiejkolwiek ścieżki stóp procentowych.

„EBC nadal sygnalizuje rozpoczęcie cięcia stóp tego lata, w zależności od trendów inflacyjnych i warunków na rynku pracy zbieżnych z oczekiwaniami. Opowiadamy się za przeważeniem europejskich stóp procentowych w porównaniu z innymi rynkami, ponieważ zarówno wzrost gospodarczy, jak i środowisko inflacyjne sprzyjają wycofywaniu się z restrykcyjnej polityki. Jednak, jak pokazują doświadczenia z USA, ścieżki stóp procentowych zależą od danych, co wymaga dynamicznego podejścia do ekspozycji na duration” – ocenia Gurpreet Garewal, Macro Strategist, Goldman Sachs Asset Management.

Prezes EBC wskazała, że inflacja w usługach nadal jest wysoka, ale jest nieuchronne, że niektóre kategorie inflacji będą niższe od celu, a niektóre wyższe, gdy EBC zacznie obniżać stopy.

Poinformowała również, że jeżeli dane będą dalej wskazywać na postępującą dezinflację, to wówczas ścieżka stóp również będzie to odzwierciedlać.

Lagarde podała także, że znaczna większość członków Rady Prezesów zdecydowała się poczekać do czerwca, żeby ocenić, czy inflacja w wystarczająco trwały sposób zmierza do celu.

Kilkoro członków wyrażało tą pewność już na kwietniowym posiedzeniu, ale w ramach konsensusu w Radzie Prezesów przystali na zdanie większości.

Lagarde podkreśliła, że w czerwcu EBC będzie posiadać dużo więcej danych i informacji, a także dysponować nowymi projekcjami, które je uwzględnią.

„Jesteśmy zależni od danych, będziemy patrzeć na wszystkie informacje i dane i wyniki projekcji (…) zdeterminują lub potwierdzą, czy inflacja zmierza do celu w sposób trwały, czy wzmocnione są warunki (do obniżek stóp – PAP)” – wskazała i dodała, że decyzje EBC zależą od danych, a nie od decyzji Fed, a sytuacja inflacyjna i jej charakter w strefie euro i w USA są różne, a szczególną uwagę EBC będzie zwracać na płace i wydajność pracy.

Prezes EBC stwierdziła, że nie może wskazać żadnej potencjalnej ścieżki stóp, dopóki EBC nie będzie dysponować odpowiednim zasobem danych.

Poinformowała również, że spadek inflacji nie będzie linearny, a efekty bazowe związane z cenami energii sprawią, że będzie ona fluktuować wokół obecnych poziomów w kolejnych miesiącach, zanim w połowie 2025 r. spadnie do celu.

„Inflacja będzie fluktuować wokół bieżących poziomów w najbliższych miesiącach, a w przyszłym roku spadnie do celu” – powiedziała Lagarde.

Dodała, że długoterminowe oczekiwania inflacyjne w eurolandzie pozostają stabilne wokół 2-proc. celu. Dodała, że ogólne warunki finansowania pozostają restrykcyjne. A ryzyka dla wzrostu gospodarczego skierowane są w ocenie EBC w dół.

Jak podała Lagarde, w I kw. 2024 r. gospodarka eurolandu pozostała w słabej kondycji, przy niskim popycie w sektorze przemysłowym, ale serwis usług pozostaje odporny. Dodała, że badania ankietowe wskazują na poprawę sytuacji w strefie euro w dalszej części roku.

Dodała, że stopniowo rozluźnia się napięta sytuacja na rynku pracy.

Według prezes EBC napływające informacje potwierdziły zasadniczo średnioterminowe perspektywy inflacji w eurolandzie.

Wskazała także, że suma bilansowa banku zmniejszyła się znacząco, ale Rada Prezesów nie dyskutowała ponadto nad kwestią redukcji bilansu.

tus/ ana/


Artykuły powiązane

Nowy sposób komunikacji banków centralnych – przykład EBC

Kategoria: Analizy
W potocznej polszczyźnie funkcjonuje od pewnego czasu powiedzenie „komuś odjechał peron”. Oddaje ono sytuację całkowitego braku zrozumienia otaczającej rzeczywistości i zachodzących w niej zmian.
Nowy sposób komunikacji banków centralnych – przykład EBC

Stabilność makroekonomiczna w niepewnym otoczeniu

Kategoria: Instytucje finansowe
Podczas tegorocznego forum bankierów centralnych, które odbyło się w portugalskiej Sintrze, dyskutowano przede wszystkim o procesie wychodzenia gospodarki światowej z okresu pandemiczno-wojennych wstrząsów oraz o implikacjach zachodzących w niej zmian strukturalnych i technologicznych
Stabilność makroekonomiczna w niepewnym otoczeniu

Czy EBC może zyskać wiarygodność wyjaśniając strategię swojego działania?

Kategoria: Analizy
Informowanie opinii publicznej ma istotne znaczenie dla polityki pieniężnej. Chociaż bankom centralnym trudno jest dotrzeć do ogółu społeczeństwa, ostatnio prowadzone badania pokazują, że wyjaśnianie konsumentom działań związanych z realizacją celu inflacyjnego i strategii Europejskiego Banku Centralnego może zwiększyć jego wiarygodność.
Czy EBC może zyskać wiarygodność wyjaśniając strategię swojego działania?