Lagarde, EBC: Inflacja w strefie euro w 2025 r. będzie w celu

Inflacja w strefie euro w 2025 r. obniży się do celu – poinformowała prezes EBC Christine Lagarde.

„Inflacja będzie fluktuować wokół bieżących poziomów w najbliższych miesiącach, a w przyszłym roku spadnie do celu” – powiedziała Lagarde.

Stwierdziła też, że długoterminowe oczekiwania inflacyjne w eurolandzie pozostają stabilne wokół 2-proc. celu, a ogólne warunki finansowania pozostają restrykcyjne.

Ryzyka dla wzrostu gospodarczego skierowane są w ocenie EBC w dół.

Jak podała Lagarde, w I kw. 2024 r. gospodarka eurolandu pozostała w słabej kondycji, przy niskim popycie w sektorze przemysłowym, ale serwis usług pozostaje odporny. Dodała też, że badania ankietowe wskazują na poprawę sytuacji w strefie euro w dalszej części roku.

Lagarde podkreśliła również, że stopniowo rozluźnia się napięta sytuacja na rynku pracy.

Według prezes EBC napływające informacje potwierdziły zasadniczo średnioterminowe perspektywy inflacji w eurolandzie.

tus/ ana/


Artykuły powiązane

Nowy sposób komunikacji banków centralnych – przykład EBC

Kategoria: Analizy
W potocznej polszczyźnie funkcjonuje od pewnego czasu powiedzenie „komuś odjechał peron”. Oddaje ono sytuację całkowitego braku zrozumienia otaczającej rzeczywistości i zachodzących w niej zmian.
Nowy sposób komunikacji banków centralnych – przykład EBC

Czy EBC może zyskać wiarygodność wyjaśniając strategię swojego działania?

Kategoria: Analizy
Informowanie opinii publicznej ma istotne znaczenie dla polityki pieniężnej. Chociaż bankom centralnym trudno jest dotrzeć do ogółu społeczeństwa, ostatnio prowadzone badania pokazują, że wyjaśnianie konsumentom działań związanych z realizacją celu inflacyjnego i strategii Europejskiego Banku Centralnego może zwiększyć jego wiarygodność.
Czy EBC może zyskać wiarygodność wyjaśniając strategię swojego działania?

Rola cyfrowego euro w płatnościach detalicznych

Kategoria: Trendy gospodarcze
Współczesną rzeczywistość charakteryzuje szybki postęp. Dynamiczny rozwój technologii informatycznych i cyfryzacja gospodarki wymuszają zmiany także w funkcjonowaniu systemu płatniczego i w samych płatnościach. Zjawisko to ma zasięg globalny. Dotyczy również strefy euro. W dyskusji publicznej pada pytanie, czy po 25 latach od wprowadzenia banknotów i monet euro nadszedł już czas na równoległe wprowadzenie przez Eurosystem (tj. Europejski Bank Centralny i 20 banków centralnych państw strefy euro) cyfrowego odzwierciedlenia gotówki?
Rola cyfrowego euro w płatnościach detalicznych