BIEC: Wskaźnik Rynku Pracy wzrósł w IV do 68,6 pkt

Wskaźnik Rynku Pracy w wzrósł w kwietniu o 0,8 pkt. do 68,6 pkt., co może zapowiadać okresowy wzrost bezrobocia – podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

BIEC podaje, że jest to pierwsza większa zmiana odnotowana od lipca ubiegłego roku, która może zapowiadać okresowy wzrost bezrobocia.

BIEC podaje, że spośród siedmiu składowych WRP obecnie trzy składowe oddziałują w kierunku spadku wartości wskaźnika, a tym samym zapowiadają spadek stopy bezrobocia. Są to: liczba bezrobotnych zwolnionych z przyczyn leżących po stronie zakładów pracy, prognozy zmian zatrudnienia wyrażane przez menadżerów oraz dane nt. całkowitej kwoty wypłaconych zasiłków dla bezrobotnych.

W kierunku ewentualnego wzrostu bezrobocia działają przede wszystkim: dane o liczbie ogłoszeń o pracy kierowanych do PUP, napływ nowych bezrobotnych i odpływ z bezrobocia z tytułu znalezienia zatrudnienia.

map/ ana/


Artykuły powiązane

Zrozumieć inflację czasu COVID w USA

Kategoria: VoxEU
Dlaczego inflacja w USA tak bardzo wzrosła i gdzie nas to zaprowadzi? Szacunki autorów wskazują, że powrót inflacji do poziomu docelowego jest mało prawdopodobny, chyba, że stopa bezrobocia wzrośnie znacznie powyżej maksymalnego poziomu 4,4 proc., przewidywanego obecnie przez Fed.
Zrozumieć inflację czasu COVID w USA

Czy czeka nas rewolucja na rynku pracy

Kategoria: Trendy gospodarcze
O sytuacji na rynku pracy w Polsce – zmianach i oczekiwaniach – mówi Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Czy czeka nas rewolucja na rynku pracy

Rynki pracy wcale nie mają się tak świetnie

Kategoria: VoxEU
W artykule dowodzimy, że najważniejszym czynnikiem dynamiki płac w USA są: stopa niezatrudnienia, czyli całkowity odsetek niezatrudnionych dorosłych (ang. non-employment rate) i stopy niepełnego zatrudnienia. Oba te czynniki mają silny ujemny wpływ na wzrost płac. Wynika stąd, że rezerwowa armia siły roboczej, która działa na wzrost płac jak hamulec, obejmuje nie tylko bezrobotnych, ale ujawnia się także wewnątrz firm.
Rynki pracy wcale nie mają się tak świetnie